Jak dbać o ranę po labioplastyce? Dotykać, nie dotykać? Myć wodą czy stosować tylko polecane specyfiki? Przeczytajcie o higienie rany po zabiegu labioplastyki – z doświadczenia wiemy, że to wcale nie taki oczywisty temat. Jeśli planujesz plastykę warg sromowych, to lektura obowiązkowa!
Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych to zabieg chirurgiczny, który wymaga założenia szwów. Mniej więcej po tygodniu od zabiegu są one ściągane na konsultacji lekarskiej, jednak zanim to nastąpi, pacjentka musi się stosować do kilku bardzo ważnych zaleceń. Pierwszy tydzień po zabiegu jest kluczowy dla jego powodzenia – pacjentka powinna obserwować gojenie się rany (można przyłożyć lusterko) i dbać o prawidłową higienę. Jeśli pojawią się wątpliwości, powinna skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg.
Wszystkie zabiegi, zarówno te nieinwazyjne, jak i chirurgiczne, mają swoją listę zaleceń. W przypadku tych drugich istnieje ryzyko zakażenia rany, dlatego tym bardziej należy trzymać się wszystkich wytycznych. Zachęcamy Was do przeczytania naszego bezpłatnego e-booka: Przewodnik po zabiegach, w którym piszemy o zaleceniach po zabiegach medycyny estetycznej, ginekologii estetycznej i funkcjonalnej oraz blefaroplastyce. Nasze zabiegi wykonujemy urządzeniem medycznym Loktal.
Kluczowa i najważniejsza po zabiegu labioplastyki jest oczywiście higiena. Z naszych obserwacji wynika, że pacjentki boją się myć ranę po zabiegu – mają spore obawy, że „coś zepsują”. Musimy to powiedzieć jasno: nieprawidłowa higiena może prowadzić do poważnych następstw, dlatego trzeba pamiętać o kilku zasadach:
Dyskomfort po zabiegu jest normalny i przez kilka pierwszych dni nie będziesz się czuła, jak królowa życia. Musisz o tym wiedzieć, dlatego zadbaj o tydzień urlopu. Miałaś nacinane krocze i zakładane szwy po porodzie naturalnym? Poniekąd można porównać te dwa odczucia… Z każdym dniem powinno być lepiej. Co powinno Cię zaniepokoić? Jeśli od zabiegu minęły 3-4 dni i zauważysz krwawienie, jeśli rana będzie wciąż mocno bolesna, jeśli pojawią się niepokojące upławy mogące świadczyć o infekcji, przykry zapach. Uspokajamy jednak, że zwiększona wydzielina z pochwy nie jest tutaj niepokojącym objawem – tak po prostu może być.
To, co ma wpływ na gojenie się rany, jest czas, na jaki zaplanujesz zabieg. Najlepiej, żeby termin zabiegu przypadł na początku cyklu menstruacyjnego. Pamiętaj, że labioplastyki nie można wykonać w dniu miesiączki, ani tydzień przed. Rana musi mieć czas, żeby się zagoić i można się domyślać, że okres nam tego nie ułatwi.