Modelowanie twarzy za pomocą nici liftingujących PDO lub P(LA/CL) to popularny zabieg i mniej inwazyjny od liftingu chirurgicznego. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybki efekt zabiegu, ale bez długiego i bolesnego okresu rekonwalescencji. Nici liftingujące mają szerokie zastosowanie — wśród najczęstszych wskazań wymienić można uniesienie policzków i poprawę owalu twarzy, redukcję tzw. „chomików” oraz korektę kształtu nosa, uszu czy brwi. Nici liftingujące nie paraliżują mięśni, tak jak botoks i nie zwiększają objętości twarzy tak jak wypełniacze. Dają naturalny efekt i za to kochają je pacjentki!
Zabiegi z użyciem nici PDO lub P(LA/CL) nazywane są „liftingiem w porze lunchu”, ponieważ trwają krótko i nie wymagają specjalnego przygotowanie przez pacjenta. Podczas naszych szkoleń lekarze pracują m.in. na niciach liftingujących NewU Thread Series, które posiadają odpowiednie certyfikaty dopuszczające ich stosowanie i bezpieczeństwo dla zdrowia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu nasiękowym (miejscowym, za pomocą wkłucia) i trwa ok. 45-60 minut.
Nici liftingujące mają szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o zabiegi w obrębie twarzy. Opadające policzki, zmarszczki wokół ust, „chomiki”, „lwia zmarszczka”, asymetria lub opadanie brwi, tzw. haczykowaty nos lub garbek na nosie, odstające uszy, zmarszczki palacza, wiotka skóra — lista wskazań do zabiegów z użyciem nici liftingujących jest bardzo długa. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Jeśli chodzi o nici liftingujące, to zabiegi nie wymagają specjalnych przygotowań przez pacjentkę Należy skonsultować z lekarzem wykonującym zabieg przyjmowanie leków i zastosować się do zaleceń, jeśli konieczne będzie ich czasowe ograniczenie. Nie należy spożywać alkoholu (przynajmniej na dobę przed zabiegiem), trzeba unikać opalania skóry oraz odstawić leki, które wpływają na rozrzedzenie krwi, np. aspirynę.
Nici liftingujące używane w zabiegach medycyny estetycznej wytwarzane są zgodnie z restrykcyjnymi procedurami. Są bezpieczne, a ich technologia bazuje na materiałach rozpuszczalnych, dlatego nici rozkładają się maksymalnie po 2 latach od momentu implantacji. W naszych zabiegach stosujemy nici PDO i P(LA/CL). Czym się od siebie różnią? Syntetyczne włókno nici PDO wykonane jest z polidioksanonu. W medycynie materiał ten stosowany jest od ponad 20 lat, najczęściej w szwach chirurgicznych i implantach ortopedycznych. Polidioksanon po wprowadzeniu do organizmu wchłania się w ciągu 6-8 miesięcy.
Nici P(LA/CL) składają się po części z substancji naturalnie występujących w naszym organizmie: kwasu polimlekowego i polikaprolaktonu. Kwas polimlekowy używany jest w medycynie estetycznej od ponad 30 lat. Jest silnym stymulatorem syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Polikaprolakton występujący z niciach również pobudza produkcję kolagenu, a jego dodatkową zaletą jest stopniowy i powolny rozkład w organizmie. Dzięki temu efekty zabiegu utrzymują się dłużej, nawet do ok. 2 lat. To właśnie z polikaprolaktonu tworzy się m.in. rozpuszczalne szwy i ortopedyczne implanty.
Nici liftingujące mają charakterystyczne mikro wypustki lub mikro haczyki, które mogą być umieszczone równolegle lub naprzeciw siebie, tworząc spiralę. Dzięki temu nici liftingujące mogą unosić skórę i modelować ją w zależności od wskazań. Lekarz wykonujący zabieg decyduje o tym, jaką nić dobrać do konkretnego zabiegu. Implantacja odbywa się na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej. Po ok. kilkunastu dniach nici liftingujące nie są wyczuwalne pod skórą.
„Nici liftingujące zalecenia” to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz, związanych z tematem nici. I nic dziwnego, bo jest to zabieg chirurgiczny i zalecenia są ważnym czynnikiem wpływającym na późniejsze efekty. Nici implantowane są pod skórą za pomocą specjalnych igieł lub kaniuli i potrzebują kilku tygodni, by wytworzyły się nowe włókna kolagenowe i elastanowe, które „podtrzymają” je w skórze. Nici liftingujące — zalecenia:
Po zastosowaniu nici liftingujących efekty zabiegów są naprawdę imponujące. Przede wszystkim pojawiają są natychmiastowo i pogłębiają się przez kilka tygodni po zabiegu. W zależności od rodzaju nici efekty zabiegu utrzymują się od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Oczekiwany efekt widoczny jest po około 30 dniach, czyli po wygojeniu skóry i jej tzw. ułożeniu. W okresie gojenia pacjentka powinna ograniczyć intensywność mimiki, by zapobiec przemieszczeniu się nici. Zalecamy także unikanie treningów i zabiegów, które będą ingerowały w podrażniony obszar skóry. Nie są wskazane masaże twarzy i stosowanie makijażu bezpośrednio po zabiegu. Nasze nici z czasem ulegają rozpuszczeniu i uwzględniają naturalną zmianę ciała oraz kształtu twarzy. Nie doprowadzają do późniejszej deformacji tych obszarów.
Zabiegi z użyciem nici w szybki i bezpieczny sposób poprawiają wygląd naszej skóry. Po zaimplantowaniu ich pod skórę nici pobudzają ją do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Proces ten zaczyna się po kilku tygodniach od zabiegu, dzięki czemu skóra staje się bardziej wygładzona i nawilżona.
Zabieg z użyciem nici liftingujących można wykonywać o każdej porze roku, także latem. Ze względu na zalecenia po zabiegu nie należy z niego korzystać bezpośrednio przed wyjazdem na urlop.
Zabieg z użyciem nici liftingujących wymaga tzw. hiperkorekcji. Co to oznacza? Skóra podczas zabiegu musi zostać bardziej uniesiona, niż to konieczne. Jest to spowodowane tym, że po kilku dniach od zabiegu skóra opadnie o ok. 30%. Efekt bezpośrednio po zabiegu może być przerysowany, ale to zupełnie normalnie — wystarczy poczekać 5-7 dni, aby uzyskać efekt uniesienia skóry, na jakim nam zależało.
Zabiegi z użyciem nici liftingujących PDO i P(LA/CL) jak każde inne zabiegi, niosą za sobą ryzyko powikłań. Mogą one wynikać z nieprawidłowego zaimplantowania nici pod skórą lub z nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń po zabiegu. Odsyłamy do naszej rozmowy z dr n.med. Michałem Rożalskim, który przybliżył działania niepożądane i powikłania po zabiegach z użyciem nici liftingujących.
Przed zabiegiem warto sprawdzić klinikę, w której przeprowadzane są zabiegi z użyciem nici liftingujących. Należy pamiętać, że zabiegi tego typu mogą wykonywać wyłącznie lekarze po odpowiednim szkoleniu. Jest kilka technik implantacji nic i wszystkie wymagają bardzo dobrej znajomości anatomii twarzy, aby nie doprowadzić do ewentualnych powikłań. Zanim pacjent zdecyduje się na zabieg z użyciem nici, powinien sprawdzić opinie o danym lekarzu (np. na portalach lub grupach tematycznych w social mediach), obejrzeć zdjęcia przed / po oraz zapisać na konsultację, podczas której lekarz omówi zabieg oraz możliwe do osiągnięcia efekty.