Przerost warg sromowych to nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. To utrudnia życie, powoduje ból i obniża pewność siebie u kobiet. Przeczytajcie o tym, jak poprawiamy komfort życia naszych pacjentek z przerostem warg sromowych.
Kobiety z przerostem warg sromowych nazywają je „wystającym kawałem mięsa”, piszą o swoim ciele, że jest okropne, że nie chcą go pokazywać swoim partnerom. Tymczasem to nie tylko kompleks, ale dolegliwość, którą z medycznego punktu widzenia można, a nawet trzeba się zająć.
Po raz pierwszy o tym, że coś jest nie tak, pomyślałam w okresie dojrzewania. Uczucie dyskomfortu towarzyszyło mi właściwie non-stop, szczególnie na lekcjach WF-u. – tak swoją historię rozpoczyna jedna z naszych pacjentek. Ból sprawiały mi codzienne czynności, straciłam poczucie kobiecości. Unikałam koronkowej, pięknej bielizny, bo raniła moją skórę. Zamiast niej wybierałam bawełniane, duże majtki i układałam w nich swoje ciało. Nie chodziłam na basen i nie pokazywałam się na plaży, bo wszystko było widać pod strojem kąpielowym. Całą historię Pani Oli opisaliśmy w naszym bezpłatnym e-booku, który można pobrać tutaj.
Przerośnięte wargi sromowe powodują ból przy codziennych czynnościach. Jeśli przerost jest duży, to ból sprawia chodzenie, siedzenie, o uprawianiu sportów nie ma mowy. Korekta miejsc intymnych zmienia kobiety nie do poznania! Nabierają pewności siebie, w końcu cieszą się bliskością z partnerem (lub dopiero decydują się na bycie z kimś!), zaczynają chodzić na plażę, zapisują się na fitness. Często się zdarza, że po zabiegu pacjentki wysyłają nam zdjęcia koronkowej bielizny, którą sobie kupiły – wcześniej jej noszenie byłoby niemożliwe z powodu bólu i otarć. Te pozytywne reakcje nas autentycznie cieszą i dodają motywacji do przeprowadzania kolejnych zabiegów zmniejszania przerośniętych warg sromowych.
Przerost lub niesymetryczność warg sromowych to nie tylko problem estetyczny. O przeroście mówimy, kiedy długość wargi sromowej od podstawy do krawędzi przekracza 4 cm. Czasem to kwestia wady wrodzonej, którą najczęściej zauważamy w wieku dojrzewania. Przerost może też powstać na skutek porodu, zaburzeń lub leczenia hormonalnego, noszenia biżuterii w miejscach intymnych, po infekcjach pochwy lub przy intensywnym życiu seksualnym. Przerostowi warg sromowych towarzyszą częste infekcje, także bakteryjne – mogą pojawić się bolesne krostki wypełnione płynem surowiczym.
Jak się pozbyć przerostu warg sromowych?
Jedynie zabieg chirurgiczny może pomóc w zmniejszeniu warg sromowych. Taki zabieg nazywa się labioplastyką – jest jednym z wielu, które wykonujemy podczas naszych szkoleń dla lekarzy. Przeprowadzamy go pod okiem doświadczonych lekarzy: lek.n.med. Małgorzaty Uchman-Musielak, lek.med. Zdzisława Dubnickiego oraz lek.med. Katarzyny Pietuch.
Wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym. Korzystamy z certyfikowanego sprzętu medycznego o nazwie Loktal – jesteśmy jego jedynym dystrybutorem w Polsce i ręczymy za jego skuteczność. Z użyciem noża radiochirurgicznego lekarz może wykonać gładkie cięcie, nie szarpiąc sąsiednich tkanek. Umożliwia to ładne zszycie skóry i przyspiesza gojenie. Labioplastyka urasta w naszych oczach do rangi sztuki – wargi sromowe formujemy w ten sposób, żeby wyglądały na naturalne, piękne i w takim rozmiarze, w jakim nie będą utrudniać życia. Zabieg usuwania przerostu warg sromowych łączymy często z zabiegiem rewitalizującym – kiedy skóra się zagoi, zapraszamy pacjentkę na wypełnianie warg sromowych lub radiofrekwencję miejsc intymnych. To znacznie poprawia odczucia seksualne.
Pamiętaj, że na zabieg nie możesz przyjść z marszu. Musisz wykonać odpowiednie badania i wziąć parę dni wolnego. Szczegółowe informacje zawarliśmy w naszym bezpłatnym Przewodniku po zabiegach, który możesz pobrać tutaj. Do każdego zabiegu podchodź świadomie – czytaj, bo wiedza zawsze pomaga oswoić lęk. Sięgając po nasze publikacje masz pewność, że pochodzą ze sprawdzonego, medycznego źródła.