Czy opryszczka jest przeciwwskazaniem do zabiegu? Wczesna jesień oznacza zazwyczaj przeziębienie, wspomnianą opryszczkę czy infekcję zatok. Czy są one przeciwwskazaniem do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej? Na Instagramie @Ponitcedopiekna zrobiliśmy mały quiz, żeby sprawdzić Waszą wiedzę na ten temat – sprawdźcie, jakie pojawiły się odpowiedzi! Lektura obowiązkowa dla każdego, kto ma w tym temacie wątpliwości.
Opryszczka, nazywana też zimnem, to zaraźliwy wirus Herpes Simplex Virus (HSV). Uaktywnia się w najmniej oczekiwanym momencie, m.in. w okresie osłabienia, stresu, wychłodzenia organizmu. Aktywna opryszczka jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów, również do tych z zakresu medycyny estetycznej. Co to znaczy, że opryszczka jest w fazie aktywnej? Na skórze pojawiają się widoczne pęcherzyki, a następnie strupki. Dopiero kiedy wszystkie znikną, wirus przechodzi powoli w fazę uśpienia. Trzeba odczekać ok. 2 tygodni, aby całkowicie się dezaktywował.
Katar jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych i najczęściej towarzyszy przeziębieniu. Kiedy masz katar, lepiej przełóż zabiegi medycyny estetycznej na później. Po pierwsze katar jest dość mocno niekomfortowy dla pacjenta, nie chcesz chyba leżeć i pociągać co chwilę nosem? 😉 Po drugie, po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej na twarz (wypełniacze, nici, itp.), musisz się z nią delikatniej obchodzić – w przypadku kataru, to raczej niewykonalne. Zapraszamy po ustąpieniu objawów 🙂
Tak, jest przeciwwskazaniem. Lekarze radzą, by po ustąpieniu objawów infekcji zatok mięły dwa tygodnie – po tym czasie zaleca się kontrolę, żeby sprawdzić, czy infekcja na pewno ustąpiła. Mając tę pewność, można pomyśleć o zabiegu z zakresu medycyny estetycznej.
Tak! Antybiotki oznaczają infekcję bakteryjną, a tej nie należy bagatelizować. Jeśli jesteś w trakcie kuracji antybiotykowej, skup się na leczeniu, a później pomyśl o wyglądzie. Pamiętaj, że przyjmując leki, Twój organizm może różnie reagować np. na wypełniacze czy nici. O każdym przyjmowanym leku powinnaś poinformować lekarza wykonującego zabieg.
To bardzo ważny temat! Pomiędzy założeniem nici a wizytą u dentysty / ortodonty powinien minąć co najmniej miesiąc. Radzimy najpierw wyleczyć zęby, a później przyjść na zabieg 🙂 Pół żartem, pół serio, choć tu nie ma powodów do śmiania się – wizyta u dentysty po założeniu nici może skutkować ich zerwaniem. Nici potrzebują kilku tygodni, żeby „osiąść” w skórze. Pamiętaj, że na efekty zabiegu z użyciem nici, bardzo duży wpływ ma sama pacjentka i jej stosowanie się do zaleceń.
Zachowaj pomiędzy nimi minimum tygodniowy odstęp. Obojętnie, czy planujesz szczepienie na grypę, COVID-19 czy jakiekolwiek inne, powinnaś być ostrożna. Lepiej zaplanować tę kolejność: szczepienie, przerwa, zabieg. Pamiętaj, że u niektórych z nas występuje odczyn poszczepienny, a organizm jest osłabiony – weź to pod uwagę, planując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Masz więcej pytań? Napisz do nas na Instagramie lub Facebooku!