www.newu.pl Witamy w świecie piękna

Zalecenia po blefaroplastyce

Blefaroplastyka jest jak dotąd najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru skóry na powiekach. Pacjentów obejmują wskazania pozabiegowe, których przestrzeganie gwarantuje szybkie gojenie się rany. Mimo że lekarze informują o postępowaniu po zabiegu, to pojawia się o nie sporo pytań na grupach tematycznych, związanych z blefaroplastyką. W efekcie narasta wiele mitów i błędnych przekonań, związanych z pielęgnacją rany po zabiegu i blizny na powiekach

 zalecenia po blefaroplastyce

Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu nadmiaru skóry, mięśnia okrężnego oka i przepuklin tłuszczowych na powiekach oraz założeniu szwów. Operacja plastyki powiek wynika zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Niejednokrotnie nadmiar wiotkiej skóry na powiekach utrudnia widzenie i codzienne funkcjonowanie oraz może prowadzić do zwyrodnień, np. w obrębie kręgosłupa. Opadające powieki dają efekt zmęczonych oczu (i rzeczywiście prowadzą do tego, że nasze oczy szybciej się męczą) oraz smutnego spojrzenia. Kiedy powiększający się fałd skórny zaczyna zasłaniać tzw. część przedtarczkową (miejsce na powiekach, na którym wykonujemy makijaż), zaczyna to stanowić problem nie tylko dla kobiet, ale też w przypadku mężczyzn. Z czasem fałd skórny zaczyna się wypełniać nadmiarem tłuszczu. Ciężkie powieki zaczynają obciążać mięsień dźwigacza powieki, co jest wskazaniem do plastyki powiek.

Po operacji usunięcia nadmiaru skóry, twarz nabiera innego wyrazu, a spojrzenie jest młodsze o 20 lat! Oczy wyglądają na większe, pacjentki nie mają już problemów z wykonaniem makijażu w okolicy oczu, a blizna po zabiegu z każdym tygodniem staje się mniej widoczna. Z zabiegu plastyki powiek korzystają najczęściej pacjenci w wieku 40-50 lat, którym opadające powieki utrudniają codzienne funkcjonowanie. 

opuchlizna po blefaroplastyce

Plastyka powiek wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Omawia się podczas nie możliwe do osiągnięcia efekty zabiegu, a pacjent informowany jest o przebiegu zabiegu oraz badaniach, jakie musi wykonać, aby zakwalifikować się do operacji. Dobry stan zdrowia oczu oraz dobry ogólny stan zdrowia to podstawa w kwalifikacji do zabiegu. W dniu zabiegu skóra w okolicy oczu powinna być bez podrażnień czy infekcji. 

Czy opadające powieki i nadmiar skóry w okolicy powiek, można usunąć inaczej, niż za pomocą operacji? Nie — operacja powiek jest najlepszym i trwałym rozwiązaniem. Efekty plastyki powiek utrzymują się kilkadziesiąt lat i zazwyczaj pacjent przeprowadza jedną operację tego typu w ciągu życia. Rekonwalescencja po plastyce powiek nie jest długa i mało bolesna, pacjenci szybko dochodzą do siebie. Wystarczy 7-10 dni, w niektórych przypadkach 2 tygodnie. Jest to kwestia indywidualna, trudna do przewidzenia przed operacją.

Przed zabiegiem należy wykonać kilka badań: morfologię, krzepliwość krwi, poziom elektrolitów. W dniu zabiegu pacjent powinien zjeść lekki posiłek (śniadanie lub śniadanie i obiad, jeśli zabieg jest po południu), ponieważ stosowany jest środek znieczulający. Co najmniej dzień przed zabiegiem plastyki powiek zrezygnuj z alkoholu i leków, które mogą rozrzedzać krew. Pacjentka powinna przyjść na zabieg bez makijażu i bez sztucznych rzęs. Przed zabiegiem nie są wskazane zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, nici PDO czy botoksu. Czas trwania zabiegu to ok. 90-120 minut. Po zabiegu pacjent nie może sam prowadzić samochodu — to bardzo ważne, aby zapewnić sobie bezpieczny transport do domu. Pole widzenia po operacji jest ograniczone, a organizm może być zmęczony i osłabiony po środkach znieczulających. 

Pacjent przystępujący do plastyki powiek powinien zapanować 7-10 dni urlopu. W tym czasie należy odpoczywać, zrezygnować z aktywności fizycznej, unikać opalania się i przegrzewania. Lekarz ściąga szwy po ok. tygodniu, w 6-7 dobie po zabiegu. To czas potrzebny na zrośnięcie się skóry po operacji, która wymaga wtedy specjalnej pielęgnacji. 

obrzęk po blefaroplastyce

Przeciwwskazaniem do plastyki powiek jest występowanie reakcji alergicznej na znieczulenie. Ograniczeniem są też wyniki badań krwi, infekcja, choroba nowotworowa. To ważne, aby pacjent poinformował lekarza przed zabiegiem plastyki powiek o wszystkich dolegliwościach i przyjmowanych lekach. 

Po operacji powiek górnych zostaje mało widoczna blizna, powstała w załamaniu powieki. Bezpośrednio po ściągnięciu szwów świeża blizna jest czerwona, mogą się na niej pojawiać zgrubienia lub tzw. kaszaki. Lekarze zalecają masaże blizny oraz zabiegi rewitalizujące, takie jak radiofrekwencję mikroigłową. Zabieg ten poprawia efekty plastyki powiek, przebudowuje skórę od wewnątrz w miejscu powstania blizny i jej widoczne zmniejszenie się. Plastyka powiek jest zabiegiem chirurgicznym, a więc powstanie blizny jest czymś naturalnym — u jednych pacjentów będzie ona bardziej widoczna, u innych mniej.

Ile kosztuje plastyka powiek? Cena jest uzależniona od wielu czynników, m.in. miasta, lekarza wykonującego zabieg, popularności zabiegu w danym regionie czy placówce. Zazwyczaj waha się między 3000-7000 zł za zabieg. O tym, jak wyglądają zabiegi plastyki powiek, można posłuchać w rozmowach z lek. Anną Ptasiński oraz lek. Magdaleną Potembską-Eberhardt. 

Całkowity efekt blefaroplastyki można ocenić po upływie kilkudziesięciu tygodni. Większość lekarzy zaleca przeczekanie pierwszych 3-4 miesięcy i dopiero wówczas ocenia efekty zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się wrażenie asymetrii powiek, ale najczęściej jest to związane z utrzymującą się opuchlizną wokół oczu. Jednym z powikłań po blefaroplastyce jest problem z domknięciem oczu — i tutaj również należy mieć na uwadze, że może to być stan przejściowy, wynikający z obrzęku po operacji. Pacjenci po blefaroplastyce muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą im lepiej funkcjonować w pierwszym, kluczowym tygodniu po zabiegu. 

Po plastyce powiek

Rana po blefaroplastyce wymaga utrzymania jej w czystości, dlatego stosuj do jej przemywania jałowych gazików. Delikatnie je dociskać, ale nie pocieraj! W pierwszych dniach po zabiegu możesz stosować środek dezynfekujący, np. Octanisept, ale nie jest to konieczne. Po operacji usunięcia nadmiaru skóry na powiekach zrezygnuj ze stosowania żelu to twarzy w okolicy oczu, a do osuszania twarzy stosuj jednorazowe ręczniki papierowe. W przypadku pojawienia się bólu wystarczą w zupełności ogólnodostępne leki, takie jak paracetamol czy ibuprom. 
 
Przeczytaj wszystkie zalecenia po blefaroplastyce, które zarwaliśmy w naszym bezpłatnym Przewodniku po zabiegach:
 • unikaj pochylania głowy w dół i przecierania oczu po operacji aż do momentu ściągnięcia szwów
 • zrezygnuj z makijażu co najmniej do momentu ściągnięcia szwów z powiek
 • śpij na wznak w pierwszych dniach po zabiegu
 • zrezygnuj z gorących kąpieli, nie jedz gorących zup (opary mogą spowodować, że rana zacznie krwawić)
 • nie pij alkoholu aż do ściągnięcia szwów
 • zrezygnuj z wysiłku, nie ćwicz, nie sprzątaj domu 🙂

Pacjent może wykonywać intensywny wysiłek fizyczny po ok. 3 tygodniach od zabiegu plastyki powiek. 

Opuchlizna po blefaroplastyce

Pierwsze 2-3 dni są najgorsze. Opuchlizna po blefaroplastyce wokół oczu i na powiekach to normalny objaw. Niestety może ona ograniczać pole widzenia. W pierwszych dniach na opuchliznę po blefaroplastyce zalecamy stosowanie chłodnych kompresów, np. kostek lodu mrożonego groszku owiniętego ręcznikiem. Pamiętaj o spaniu na wznak, bo to również zapobiega gromadzenia się nadmiaru limfy i w efekcie zmniejszy ryzyko powstania opuchlizny po blefaroplastyce. Na szczęście plastyka powiek górnych i dolnych nie wymaga wielu tygodni rekonwalescencji. To tylko tydzień, a później cieszymy się efektami! Usunięcie opadających powiek zmieniło życie wielu naszych pacjentów na lepsze.

Obrzęk po blefaroplastyce

Obrzęk po blefaroplastyce może towarzyszyć pacjentowi w pierwszych dniach od zabiegu. Aby złagodzić ten pierwszy czas po zabiegu, pacjent może przyjmować witaminę C na 2-3 tygodnie przed operacją. Niestety nie ma jedno sprawdzonego środka zapobiegającego powstawaniu obrzęku po blefaroplastyce. Obrzeki w okolicy powiek pojawiają się niestokrotnie dopiero w 2-3 dobie po zabiegu — i jest to zupełnie normalne. Obrzęk po blefaroplastyce może być większy w czasie upałów, ale nie musi tak być. Obrzęk po blefaroplastyce w okolicy oczu nie stanowi zagrożenia i jest to typowy objaw po zabiegu. 
 
Należy pamiętać, że rekonwalescencja po blefaroplastyce trwa 7-10 dni. W wyjątkowych przypadkach może trwać 14-15 dni. Każdy zabieg i proces dochodzenia do siebie jest sprawą indywidualną. W tym czasie konieczny jest urlop i stosowanie się do reszty zaleceń, które znajdziecie w naszym artykule oraz bezpłatnym Poradniku o zabiegach. 
Efekt po korekcie powiek

Kiedy zgłosić się do lekarza 

Plastyka powiek jest bezpieczną i stosowaną od lat metodą na problem opadających powiek. Ryzyko powikłań ograniczone jest do minimum, przy założeniu, że zabieg wykonuje doświadczony i odpowiednio przeszkolony lekarz. Mniej więcej w 7 dobie po blefaroplastyce pacjent zgłasza się do lekarza w celu ściągnięcia szwów. Jeśli jednak pacjent zaważy niepokojące objawy wcześniej, to powinien skorzystać z konsultacji telefonicznej lub w klinice. Jakie mogą być powikłania po operacji plastyki powiek? 

 • krwiaki, czyli nagromadzenie się krwi pod skórą, która wymaga chirurgicznej interwencji
 • chwilowa utrata wzroku (może być spowodowana stosowaniem kropli lub maści w okolicy oczu)
 • rozejście się szwów
 • infekcje w obrębie rany (mogą się zdarzyć po każdym zabiegu chirurgicznym, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja powiek)
 • asymetria powiek 
 • trudność w domykaniu powieki, spowodowana nadmierną korektą 
 • zespół suchego oka (wówczas powinny wystarczyć nawilżające krople do oczu)
Udostępnij:
Cenimy państwa prywatność
Ustawienia ciastek
Do poprawnego działania naszej strony niezbędne są niektóre pliki cookies. Zachęcamy również do wyrażenia zgody na użycie plików cookie narzędzi analitycznych. Dzięki nim możemy nieustannie ulepszać stronę. Więcej informacji znajdą państwo w Polityce Prywatności. Więcej.
Dostosuj Tylko wymagane Akceptuj wszystko
Ustawienia ciastek
Dostosuj zgody
„Niezbędne” pliki cookie są wymagane dla działania strony. Zgoda na pozostałe kategorie, pomoże nam ulepszać działanie serwisu. Firmy trzecie, np.: Google, również zapisują pliki cookie. Więcej informacji: użycie danych oraz prywatność. Pliki cookie Google dla zalogowanych użytkowników.
Niezbędne pliki cookies są konieczne do prawidłowego działania witryny.
Przechowują dane narzędzi analitycznych, np.: Google Analytics.
Przechowują dane związane z działaniem reklam.
Umożliwia wysyłanie do Google danych użytkownika związanych z reklamami.

Brak plików cookies.

Umożliwia wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Brak plików cookies.

Zapisz ustawienia Akceptuj wszystko
Ustawienia ciastek