Blefaroplastyka, czyli plastykapowiek jest jednym z zabiegów, wykonywanych podczasorganizowanych przez nas szkoleń dla lekarzy.To zabieg chirurgiczny, przeprowadzany za pomocąnoża radiochirurgicznego Loktal–o różnicach w cięciu Loktalemoraz oporównaniu go z laseremiskalpelem, można posłuchać w rozmowie z naszą Instruktor lek. Magdaleną Ptasińską Eberhardt.Wywiad dostępny jest na profilu @Loktal_4mhz na Instagramie.Grubość skóry powiek wynosi poniżej 1 mm, co powoduje, że skóra w tym obszarze starzeje sięszybciej.Powieka zaczynaopadać, przysłaniając pole widzenia oraz powodując problemy naturyestetycznej.Blefaroplastykajest najskuteczniejszym zabiegiem na problem opadających powiek
Pacjenci kwalifikujący się do zabiegu blefaroplastyki, zgłaszają szereg objawów związanych z postępującym starzeniem się okolic oczu:
Pacjenci zwracają tez uwagę na asymetrię wysokości położenia powiek i wielkości oczu oraz na trudność w nakładaniu makijażu. O kwalifikacji do blefaroplastyki opowiadała nasza Instruktor lek. Anna Ptasiński – okuloplastyk w wywiadzie na profilu @Loktal_4Mhz na Instagramie.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, przed blefaroplastyką należy wykonać następujące badania: morfologię, krzepliwość krwi oraz poziom elektrolitów. Na zabieg należy przyjść z aktualnymi wynikami badań. Na zabieg pacjentka powinna przyjść wygodnie ubrana (np. w dres), bez makijażu i bez sztucznych rzęs. Czy należy odstawić leki? Czy można napić się kawy przed zabiegiem? Czy pacjentka może po zabiegu prowadzić samochód? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w wywiadzie z lek. Anną Ptasiński.
Zabieg plastyki powiek górnych trwa ok. 120 min. z przygotowaniem pacjenta. Wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu nasiękowym (miejscowym, za pomocą wkłucia). Sam zabieg jest bezbolesny, twarz nie musi być zasłonięta, a lekarz w trakcie zabiegu ma pełny kontakt z pacjentką. Po 7 dniach lekarz zdejmuje szwy.
Rekonwalescencja po zabiegu plastyki powiek trwa ok. 7-10 dni (w wyjątkowych przypadkach do 14 dni). Proces gojenia się jest bardzo indywidualny – w niektórych pacjentów siniaki czy obrzęki mijają po 3 dniach, u innych dopiero po tym czasie zaczynają się pojawiać. Z zaleceń po zabiegu należy wymienić:
Blizna po blefaroplastyce to jeden z najczęściej pojawiających się tematów na grupach tematycznych, związanych z tym zabiegiem. O tym, czy plastyka powiek z użyciem Loktala gwarantuje mniejszą bliznę, niż zabieg z użyciem skalpela, można przeczytać w artykule na blogu. Lekarz powinien uprzedzić pacjenta, że blizna będzie widoczna przez kilka miesięcy po zabiegu. Można ją masować lub skorzystać z zabiegu rewitalizacji blizny za pomocą RF frakcyjno-mikroigłowego Loktal. Pacjent powinien używać kremu z silikonem oraz z wysokim filtrem, aby nie dopuścić do przebarwień w tych okolicach.
Zabieg blefaroplastyki poprawia pole widzenia, zapobiegając powstawania różnego rodzaju zwyrodnień. Oprócz względów zdrowotnych, wpływa oczywiście na odmłodzenie twarzy – oczy stają się optycznie większe, bruzda na powiekach przywrócona, a makijaż widoczny. Efekt plastyki powiek utrzymuje się ok. 10 lat.