Blefaroplastyka jest jak dotąd najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru skóry na powiekach. Pacjentów obejmują wskazania pozabiegowe, których przestrzeganie gwarantuje szybkie gojenie się rany. Mimo że lekarze informują o postępowaniu po zabiegu, to pojawia się o nie sporo pytań na grupach tematycznych, związanych z blefaroplastyką. W efekcie narasta wiele mitów i błędnych przekonań, związanych z pielęgnacją rany po zabiegu i blizny na powiekach.
Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu nadmiaru skóry, mięśnia okrężnego oka i przepuklin tłuszczowych na powiekach oraz założeniu szwów. Operacja plastyki powiek wynika zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Niejednokrotnie nadmiar wiotkiej skóry na powiekach utrudnia widzenie i codzienne funkcjonowanie oraz może prowadzić do zwyrodnień, np. w obrębie kręgosłupa. Opadające powieki dają efekt zmęczonych oczu (i rzeczywiście prowadzą do tego, że nasze oczy szybciej się męczą) oraz smutnego spojrzenia. Kiedy powiększający się fałd skórny zaczyna zasłaniać tzw. część przedtarczkową (miejsce na powiekach, na którym wykonujemy makijaż), zaczyna to stanowić problem nie tylko dla kobiet, ale też w przypadku mężczyzn. Z czasem fałd skórny zaczyna się wypełniać nadmiarem tłuszczu. Ciężkie powieki zaczynają obciążać mięsień dźwigacza powieki, co jest wskazaniem do plastyki powiek.
Po operacji usunięcia nadmiaru skóry, twarz nabiera innego wyrazu, a spojrzenie jest młodsze o 20 lat! Oczy wyglądają na większe, pacjentki nie mają już problemów z wykonaniem makijażu w okolicy oczu, a blizna po zabiegu z każdym tygodniem staje się mniej widoczna. Z zabiegu plastyki powiek korzystają najczęściej pacjenci w wieku 40-50 lat, którym opadające powieki utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Plastyka powiek wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Omawia się podczas nie możliwe do osiągnięcia efekty zabiegu, a pacjent informowany jest o przebiegu zabiegu oraz badaniach, jakie musi wykonać, aby zakwalifikować się do operacji. Dobry stan zdrowia oczu oraz dobry ogólny stan zdrowia to podstawa w kwalifikacji do zabiegu. W dniu zabiegu skóra w okolicy oczu powinna być bez podrażnień czy infekcji.
Czy opadające powieki i nadmiar skóry w okolicy powiek, można usunąć inaczej, niż za pomocą operacji? Nie — operacja powiek jest najlepszym i trwałym rozwiązaniem. Efekty plastyki powiek utrzymują się kilkadziesiąt lat i zazwyczaj pacjent przeprowadza jedną operację tego typu w ciągu życia. Rekonwalescencja po plastyce powiek nie jest długa i mało bolesna, pacjenci szybko dochodzą do siebie. Wystarczy 7-10 dni, w niektórych przypadkach 2 tygodnie. Jest to kwestia indywidualna, trudna do przewidzenia przed operacją.
Przed zabiegiem należy wykonać kilka badań: morfologię, krzepliwość krwi, poziom elektrolitów. W dniu zabiegu pacjent powinien zjeść lekki posiłek (śniadanie lub śniadanie i obiad, jeśli zabieg jest po południu), ponieważ stosowany jest środek znieczulający. Co najmniej dzień przed zabiegiem plastyki powiek zrezygnuj z alkoholu i leków, które mogą rozrzedzać krew. Pacjentka powinna przyjść na zabieg bez makijażu i bez sztucznych rzęs. Przed zabiegiem nie są wskazane zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, nici PDO czy botoksu. Czas trwania zabiegu to ok. 90-120 minut. Po zabiegu pacjent nie może sam prowadzić samochodu — to bardzo ważne, aby zapewnić sobie bezpieczny transport do domu. Pole widzenia po operacji jest ograniczone, a organizm może być zmęczony i osłabiony po środkach znieczulających.
Pacjent przystępujący do plastyki powiek powinien zapanować 7-10 dni urlopu. W tym czasie należy odpoczywać, zrezygnować z aktywności fizycznej, unikać opalania się i przegrzewania. Lekarz ściąga szwy po ok. tygodniu, w 6-7 dobie po zabiegu. To czas potrzebny na zrośnięcie się skóry po operacji, która wymaga wtedy specjalnej pielęgnacji.
Przeciwwskazaniem do plastyki powiek jest występowanie reakcji alergicznej na znieczulenie. Ograniczeniem są też wyniki badań krwi, infekcja, choroba nowotworowa. To ważne, aby pacjent poinformował lekarza przed zabiegiem plastyki powiek o wszystkich dolegliwościach i przyjmowanych lekach.
Po operacji powiek górnych zostaje mało widoczna blizna, powstała w załamaniu powieki. Bezpośrednio po ściągnięciu szwów świeża blizna jest czerwona, mogą się na niej pojawiać zgrubienia lub tzw. kaszaki. Lekarze zalecają masaże blizny oraz zabiegi rewitalizujące, takie jak radiofrekwencję mikroigłową. Zabieg ten poprawia efekty plastyki powiek, przebudowuje skórę od wewnątrz w miejscu powstania blizny i jej widoczne zmniejszenie się. Plastyka powiek jest zabiegiem chirurgicznym, a więc powstanie blizny jest czymś naturalnym — u jednych pacjentów będzie ona bardziej widoczna, u innych mniej.
Ile kosztuje plastyka powiek? Cena jest uzależniona od wielu czynników, m.in. miasta, lekarza wykonującego zabieg, popularności zabiegu w danym regionie czy placówce. Zazwyczaj waha się między 3000-7000 zł za zabieg. O tym, jak wyglądają zabiegi plastyki powiek, można posłuchać w rozmowach z lek. Anną Ptasiński oraz lek. Magdaleną Potembską-Eberhardt.
Całkowity efekt blefaroplastyki można ocenić po upływie kilkudziesięciu tygodni. Większość lekarzy zaleca przeczekanie pierwszych 3-4 miesięcy i dopiero wówczas ocenia efekty zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się wrażenie asymetrii powiek, ale najczęściej jest to związane z utrzymującą się opuchlizną wokół oczu. Jednym z powikłań po blefaroplastyce jest problem z domknięciem oczu — i tutaj również należy mieć na uwadze, że może to być stan przejściowy, wynikający z obrzęku po operacji. Pacjenci po blefaroplastyce muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą im lepiej funkcjonować w pierwszym, kluczowym tygodniu po zabiegu.
Pacjent może wykonywać intensywny wysiłek fizyczny po ok. 3 tygodniach od zabiegu plastyki powiek.
Plastyka powiek jest bezpieczną i stosowaną od lat metodą na problem opadających powiek. Ryzyko powikłań ograniczone jest do minimum, przy założeniu, że zabieg wykonuje doświadczony i odpowiednio przeszkolony lekarz. Mniej więcej w 7 dobie po blefaroplastyce pacjent zgłasza się do lekarza w celu ściągnięcia szwów. Jeśli jednak pacjent zaważy niepokojące objawy wcześniej, to powinien skorzystać z konsultacji telefonicznej lub w klinice. Jakie mogą być powikłania po operacji plastyki powiek?