www.newu.pl Witamy w świecie piękna

Kwas hialuronowy – powikłania artykuł intencyjny

Dlaczego dochodzi do powikłań po zastosowaniu kwasu hialuronowego?

Hialuronidaza NewU

Do powikłań po podaniu kwasu hialuronowego może dojść z kilku przyczyn. Do najpopularniejszych należy, m.in. zła jakość preparatu, a także niewłaściwe podanie i nieodpowiednia kwalifikacja pacjenta. Namnażające się w preparacie bakterie mogą spowodować powstanie negatywnych skutków po podaniu kwasu. Konieczne jest zatem jego dokładne oczyszczenie przed aplikacją.

Niestety, tanie kwasy bardzo często nie przechodzą poprawnego procesu czyszczenia. Co więcej, powodem powikłań po wykonaniu tego typu zabiegu jest także brak przeprowadzonego wywiadu z pacjentem. Nie da się ukryć, że nie każda osoba może mieć przeprowadzoną iniekcję.

Jakie można wyróżnić powikłania po zastosowaniu kwasu hialuronowego?

Do podstawowych powikłań po podaniu kwasu hialuronowego należą:

  • Stany zapalne i pojawienie się ropnia,

  • Obrzęk w miejscu aplikacji,

  • Silna reakcja alergiczna,

  • Martwica skóry,

  • Biofilm,

  • Nieestetyczny wygląd.

Jak leczyć powikłania po złym wstrzyknięciu kwasu hialuronowego?

W przypadku wystąpienia powikłań po podaniu kwasu hialuronowego przeprowadza się iniekcję hialuronizady. Przed tym krótkim zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, a także dokładnie ogląda miejsce, które zostało objęte stanem chorobowym.

Masaże, ciepłe kompresy i inne tego typu sposoby nie poradzą sobie niestety ze zniwelowaniem negatywnych skutków działania kwasu. Iniekcja hialuronizady powinna być przeprowadzona jak najszybciej od wystąpienia pierwszych, niepożądanych skutków.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Wysokojakościowy kwas dobrze oczyszczony jest w pełni bezpieczny dla organizmu. Można zapytać lekarza, jakiego rodzaju kwasu używa w swoim gabinecie. Nie są to informacje utajnione, dlatego specjalista bez problemu może udzielić odpowiedzi.

Jak uniknąć powstania powikłań po podaniu kwasu hialuronowego?

Przede wszystkim na zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego należy zgłosić się do polecanego gabinetu medycyny estetycznej, osoby tam pracujące muszą mieć odpowiednie wykształcenie medyczne. Zabieg musi być przeprowadzany w pomieszczeniu prawidłowo do tego przygotowanym, czyli, m.in. zdezynfekowanym.

Podsumowanie

Do powikłań powstałych po zastosowaniu kwasu hialuronowego bardzo często dochodzi w momencie nieprawidłowego podania oraz zaaplikowania produktu niskiej jakości. Warto zapisywać się na zabiegi do sprawdzonych i polecanych gabinetów, dzięki temu można mieć pewność, że będą one w pełni bezpieczne.

Oficjalne stanowisko

I na koniec przeczytajcie jeszcze oficjalne stanowisko Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. To jego fragment: Zgodnie z konsensusem (zasadami postępowania w wypadku wystąpienia powikłań) np. w wypadku zagrożenia zatkania naczynia krwionośnego u pacjenta, jest to jedyna skuteczna substancja, którą możemy podać. Jest to preparat niezbędny dla naszej grupy zawodowej. Tutaj możecie całą wypowiedź dr n. med. Ewy Kaniowskiej, wiceprezes SLDE.

Udostępnij: