Jak o siebie dbać ?

 

 

Po pierwsze: CHRONIĆ

Pierwsza z metod polega na wytworzeniu na powierzchni skóry okluzyjnej warstwy ochronnej, która zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka i sprzyja jego prawidłowemu nawilżaniu. Do grupy substancji filmogennych zalicza się związki, które w normalnych warunkach nie wchłaniają się w naskórek. Pozostają na powierzchni skóry w postaci cienkiej, ciągłej warstwy tzw. filmu, który ma za zadanie zatrzymywać wodę. Film ten tworzy na powierzchni naszej skóry widoczną wilgotną warstwę, z której woda odparowuje bardzo powoli.

 

Po drugie: NAWILŻAĆ

Nawilżanie można prowadzić też poprzez tzw. hydratację. Polega ona na zastosowaniu w preparacie kosmetycznym związków silnie higroskopijnych, do których zalicza się m.in. glicerynę, glikole, kwas hialuronowy czy składniki naturalnego czynnika nawilżającego NMF, aminokwasy, mleczany, mocznik - substancje, które przeciwdziałają utracie wody wiążąc ją w skórze. Dla zachowania zdrowego wyglądu skóry nieodzowne w jej pielęgnacji są także witaminy. Biorą one udział we wszystkich podstawowych procesach organizmu, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie, przy czym interesujące jest nie tylko ich działanie biologiczne, ale także fizjologiczne.

 

Po trzecie: ZŁUSZCZAĆ

Aby skóra była zdrowa, należy pomagać jej się odnawiać. Stale odnawiana, zewnętrzna warstwa naskórka stanowi istotną osłonę powierzchni ciała stykającą się ze środowiskiem zewnętrznym. Znajdująca się na jej powierzchni mieszanina białek, lipidów i potu nadaje skórze charakterystyczny odczyn, wspomniane pH skóry. Dermabrazja, mikrodermabrazja, laser, chemiczne złuszczanie naskórka, kwasy owocowe ? to jedne z wielu profesjonalnych metod odnowy i regeneracji skóry. Peeling, niezależnie od metody, to złuszczanie powierzchniowej rogowej warstwy naskórka.

 

Po czwarte: ODŻYWIAĆ

Skórę należy odżywiać zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Wiadome, że tylko zdrowa i zbilansowana dieta pozwoli nam utrzymać ciało w dobrej formie. W środowisku, w którym przebywa na co dzień nasza skóra, przestają już niestety wystarczać zabiegi pielęgnacyjne zlokalizowane tylko i wyłącznie na jej powierzchni. W organizmie, któremu brak podstawowych substancji odżywczych ? witamin, minerałów oraz niektórych prostych białek ? nie jest możliwe wykształcenie i utrzymanie zdrowej, pięknej cery i długo młodego ciała. Przede wszystkim ? jedzmy zdrowo. Słodycze, alkohol, tłuste jedzenie to wróg nawet najdroższej maseczki czy kremu. Musimy więc dbać o sobie kompleksowo.